Více než polovina Čechů používá stejná hesla ke všem svým online účtům. Jen pouhých 13 % z nich si pak pro zabezpečení volí opravdu silné kombinace složené z čísel, písmen i symbolů. Experty ale nejvíc zaráží fakt, že velká většina českých uživatelů internetu nemá strach, že by jejich účet mohl někdo nabourat.
Výzkumná agentura YouGov provedla pro společnost Google online průzkum, který se týkal úrovně ochrany osobních údajů na internetu a bezpečnosti v kyberprostoru. Z jeho výsledků jasně vyplynulo, že Češi mají tendenci kybernetické hrozby spíše podceňovat.
Opravdu slabá hesla tvořená pouze slovy nebo čísly volí sice pouhých 5 % Čechů, dalších 72 % z nás ale používá lehce prolomitelná hesla poskládaná z kombinací čísel a slov. Největším problémem však není slabé heslo, ale fakt, že 6 z 10 Čechů používá totožné přístupové údaje pro více různých služeb.
Radíme uživatelům, aby pro každou jednotlivou službu používali vždy unikátní heslo a následně si jej uložili do správce hesel. Protože jakmile si ta hesla budou snažit zapamatovat, budou mít tendenci používat je i na jiných místech, aby jich nemuseli v hlavě nosit tolik.
Pro zabezpečení internetových účtů doporučují experti zejména dvoufázové ověření. To poskytne ochranu jak pomocí hesla, tak pomocí telefonu. Hodí se především pro přihlašování do internetového bankovnictví nebo Google účtu.
Z výsledků studie vyplývá, že Češi bezpečnost na internetu zásadně podceňují. K pasivnímu stanovisku je vede nedostatečná znalost online prostředí i aktivit hackerů. Proto pro vás máme rekapitulaci několika jednoduchých kroků, díky kterým se o své bezpečí nemusíte obávat:
Vyzkoušejte třeba počáteční písmena nějaké říkanky nebo věty, které doplníte o další znaky včetně velkých a malých písmen, čísel a symbolů.
Používat totožné heslo k vícero účtům je nerozvážný zlozvyk, kterého můžete v budoucnu velice litovat. Stačí, když vám ho jednou někdo „ukradne“ - a dostane se úplně všude.
Doporučujeme využívat aplikace pro správu hesel jako je např. Smart Lock integrovaný přímo v prohlížeči Google Chrome nebo v Androidu. Ten si poradí jak s ochranou, tak se správou všech vašich hesel k online účtům. Ukládejte si hesla do Správce hesel a už se nikdy nemusíte bát, že se vám vykouří z hlavy.
Nastavte si údaje potřebné pro obnovení hesla v případě, že jej zapomenete. Přidejte si do svého profilu telefonní číslo, na které vám přijde SMS s jednorázovým kódem pro obnovu hesla i doplňující bezpečnostní otázky, díky kterým bude v případě potřeby vaše totožnost ověřena. Zkuste vymyslet takovou otázku, na kterou znáte odpověď jen vy.